11.12.2023


Mróz kontra błysk, czyli jak myć samochód zimą

 

Brud, sól drogowa i piasek to prosta droga do zniszczenia samochodu. Jak uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji zimowych warunków drogowych i czy przy niskich temperaturach można myć samochód?

Sprawdź wskazówki od Eksperta Banieczki.

 

 

 

 

Zima to czas, gdy nasze samochody szczególnie potrzebują uwagi. Dlaczego? Sól drogowa wykorzystywana do usuwania lodu z dróg, podczas jazdy przylega do pojazdu. Warto wspomnieć, że sól drogowa znacznie przyspiesza proces utleniania, a więc przyczynia się do korozji.

 

Od czego zacząć?

Najważniejszym elementem dbania o samochód zimą jest jego przygotowanie. O tym, jak to zrobić możesz przeczytać w artykule „Zabezpieczenie samochodu przed mrozem, czyli o czym warto pamiętać przed zimą?Zachęcamy do zapoznania się!

 

Gdzie umyć auto zimą? Jak myjnie Banieczka są przygotowane na mróz?

Niezależnie od warunków panujących na dworze o samochód zawsze warto dbać. Co warto wiedzieć o myjniach samochodowych Banieczka? Każda nasza myjnia zaopatrzona jest w system antyfrost, dzięki któremu myjnia nie zamarza mimo niskich temperatur. System ten załącza się w okolicach 5 stopni powyżej zera, a jego praca polega na nieprzerwanym zamkniętym obiegu wody. Przez wszystkie przewody i lance stale przepływa woda, a jej ruch uniemożliwia zamarzanie i ewentualne uszkodzenia w związku z rozszerzalnością cieplną wody. W niektórych przypadkach stosowany jest również system antymrozowy oparty na sprężonym powietrzu opróżniającym przewody z wody po zakończonej usłudze, jednak jest on aktualnie testowany jako alternatywa mająca na celu oszczędność wody.

W warunkach zimowych myjnie bezdotykowe są bezpieczniejszą opcją niż myjnie automatyczne, które przy silnie zabrudzonym pojeździe w kontakcie szczotek z autem mogą powodować uszkodzenia lakieru. Myjnia samoobsługowa pozwala również starannie zadbać o czystość pojazdu i jego dokładne wymycie łącznie z progami, krawędziami podłogi i felgami. Należy jednak pamiętać o jego dokładnym i szybkim osuszeniu oraz wcześniejszym zabezpieczeniu zamków.

 

A co z chemią?

Standardowa chemia na myjni pracuje w zakresie temperatur od 0-60 stopni, z wyjątkiem zimowego płynu do spryskiwaczy oraz zimowej felgi, które pracują na o wiele niższych temperaturach. Co jednak należy podkreślić, chemia używana na stanowiskach mycia jest zawsze podawana z odpowiednią, określoną przez producenta dawką wody o określonej temperaturze, która w Banieczce mieści się w przedziale 35-40 stopni Celsjusza.

 

Czy można myć samochód zimą?

Wiemy doskonale, że woda zmienia swój stan skupienia z ciekłego w stały poniżej 0 stopni Celsjusza, dlatego, dopóki temperatura nie spada poniżej zera, spokojnie możecie jechać na myjnię samochodową. Co więcej, zadbanie o pojazd zimą jest nawet wskazany ze względu na szkodliwe warunki m.in. błoto zmieszane z solą i piaskiem, które na odpryśniętym lakierze prowadzi do korozji, może go tez uszkodzić przy odśnieżaniu. Jednak jest jedna rzecz, o której nie wolno zapomnieć, czyli osuszenie samochodu. Dlaczego?

Jeżeli wyjedziecie mokrym samochodem w trasę, ciśnienie cząsteczek powietrza na poruszający się samochód spowoduje zmianę temperatury przejścia z jednego stanu skupienia w drugi, a zatem mimo panującego w otoczeniu zera stopni, na waszym samochodzie może pojawić się lód. Dlatego też tak ważne jest, aby bardzo dokładnie wysuszyć samochód przed wyjazdem z myjni. Dodatkową ciekawostką jest fakt, iż woda osmatyczna jest wodą lekko słoną, co obniża jej temperaturę krzepnięcia, dlatego zalecamy, aby proces mycia kończyć programem nabłyszczania.

 

Czy można myć samochód na myjni samoobsługowej, jeśli temperatura spadnie poniżej zera?

Poniżej zera stopni Celsjusza mycie samochodu również jest dozwolone, natomiast wtedy szczególnie szybko należy osuszyć samochód oraz zabezpieczyć uszczelki silikonem. Woda wydostająca się z lancy nie zamarznie od razu, ponieważ jej temperatura musi zostać obniżona przez otoczenie z temperatury wyjściowej oscylującej w okolicach 35-40 stopni. Jednak, gdy temperatura otoczenia jest niższa niż zero, jej ochładzanie przebiega szybciej, w związku z czym w przypadku mycia samochodu w takich warunkach, osuszanie samochodu jest szczególnie ważne.

 

Kiedy myjnie samochodowe są zamykane?

Myjnie Banieczka są przymykane, gdy temperatura spadnie poniżej -5 stopni Celsjusza. Nie oznacza to jednak, że klienci nie mogą skorzystać z naszych usług. Dla najbardziej potrzebujących zostawiamy jedno otwarte stanowisko na każdej myjni, więc mimo iż może się wydawać, że myjnia jest nieczynna, klienci zawsze mają szansę umyć swój samochód.

Dopiero gdy warunki pogodowe są skrajnie niekorzystne, a gołoledź paraliżuje ruch myjni i zagraża bezpieczeństwu naszych klientów, myjnie są zamykane całkowicie.

 

Sprawdź lokalizacje naszych myjni:
https://banieczka.pl/locations/

Masz pytania? Napisz do nas:
marketing@banieczka.pl

Bansamo - Płyn do mycia szyb

Czyszczenie samochodu zimą

Home
Aplikacja
Znajdź myjnie
Konakt