09.03.2024


Przegląd techniczny pojazdu – Najważniejsze pytania

 

Dzisiaj poruszamy temat, który dla niektórych w Was może być mało ekscytujący, ale niesamowicie istotny – przegląd techniczny pojazdu. W końcu, czy nie warto wiedzieć, co się dzieje pod maską Waszego ukochanego pojazdu? Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w tym zakresie.

 

 

 

Posiadanie ważnego badania technicznego pojazdu jest obowiązkowe, ale na czym właściwie polega badanie techniczne (inaczej przegląd rejestracyjny)?

Na podstawie tego badania dopuszcza się pojazd do ruchu publicznego. Należy wykonać je na specjalnej stacji kontroli pojazdów (SKP), w tym przypadku nie obowiązuje rejonizacja. Jeśli macie wątpliwości czy przejdziecie przegląd i otrzymacie pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym, najlepiej wcześniej udać się do doświadczonego mechanika w warsztacie samochodowym, który upewni się, że wszystkie podzespoły działają sprawnie.

Podczas badania kontrolowane są kluczowe układy samochodu, wpływające bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy. Sprawdzane są również zgodności nr VIN z dowodem rejestracyjnym oraz oceniony zostaje stan techniczny podzespołów i układów pojazdu (układ hamulcowy, układ wydechowy, układ kierowniczy, oświetlenie, zawieszenie, nadwozie, ogumienie – głębokość bieżnika, silnik, posiadanie trójkąta ostrzegawczego i gaśnic, wycieki, amortyzatory).  Dzięki temu kierowca ma pewność, że może podróżować bezpiecznie, hamulce są sprawne, a  wydech spełnia normy głośności i emisji spalin.

Istnieje również tzw. przegląd zerowy, to pierwszy  przegląd techniczny pojazdu sprowadzonego do Polski z innego kraju np. Niemiec, Austrii czy Belgii. W ich przypadku wymaganym dokumentem jest Dowód Rejestracyjny lub Pozwolenie Czasowe wydane przez Wydział Komunikacji w kraju poprzedniej rejestracji.

 

Ile można jeździć bez przeglądu technicznego?

Odpowiedź jest dość prosta i wymaga przestrzegania przepisów. W Polsce ostatnim dniem, w którym można się poruszać pojazdem, jest dzień upływu terminu badania technicznego. Zalecamy jednak, aby na takie badanie wybrać się z wyprzedzeniem, co daje nam czas na ewentualne naprawy w przypadku stwierdzenia przez pracownika Stacji Kontroli Pojazdów niewystarczającej zdolności pojazdu do poruszania się w ruchu drogowym.

 

Ile kosztuje przegląd techniczny pojazdu?

Stawki za badanie techniczne ustala odgórnie Ministerstwo Infrastruktury i są niezmienne od 20 lat. Badanie samochodu osobowego to koszt 98 PLN, motocykla – 62 PLN, natomiast w przypadku samochodów osobowych wyposażonych w instalację gazową – 162 PLN.

 

Jak sprawdzić ważność przeglądu technicznego?

To ważne pytanie, zwłaszcza gdy mamy mnóstwo innych spraw na głowie. Możemy to zrobić, sprawdzając termin w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, natomiast nie jest to już jedyna możliwość. Aby sprawdzić termin upływu badania technicznego, wystarczy wejść na stronę historiapojazdu.gov.pl. Rozwiązanie to jest darmowe. Kolejną możliwością jest sprawdzenie terminu badania na aplikacji mObywatel, aby to jednak zrobić, należy wejść w aplikację należącą do osoby, która jest formalnie właścicielem bądź współwłaścicielem pojazdu, więc jeżeli pojazd jest zarejestrowany na męża/żonę/rodzica, należy poprosić o sprawdzenie terminu badania formalnego właściciela pojazdu.

O tym, co ile należy wykonać badanie techniczne samochodu, decyduje jego wiek. W przypadku nowych pojazdów, motocykli i przyczep pierwszy przegląd techniczny można wykonać nawet dopiero po 3 latach od daty zakupu, drugie badanie trzeba wykonać przed upływem kolejnych 2 lat. Samochody, które są wykorzystywane do zarobkowego transportu ludzi, pojazdy uprzywilejowane oraz do nauki jazdy, modele z instalacją gazową oraz używane pojazdy starsze niż 5 lat należy badać raz do roku.

 

Ile trwa przegląd techniczny?

Czas to pieniądz, a czas na przegląd techniczny może być różny w zależności od stacji diagnostycznej oraz aktualnego obciążenia. Średnio jednak, powinniśmy się przygotować na około 30-60 minut.

Jakie dokumenty są potrzebne podczas przeglądu technicznego?

Najważniejszym dokumentem podczas przeglądu technicznego jest dowód rejestracyjny, ponieważ to w nim zawarte są wszystkie niezbędne informacje na temat pojazdu tj. marka, model, numer rejestracyjny, numer VIN, które pozwalają na jego identyfikację. W przypadku braku dowodu rejestracyjnego możemy posiłkować się Pozwoleniem Czasowym lub Pokwitowaniem Policji za zatrzymany Dowód Rejestracyjny lub Kartę Pojazdu.

W przypadku specjalnego przeznaczenia pojazdu lub jego konstrukcji technicznej potrzebne są również dodatkowe dokumenty m.in. Świadectwo Legalizacji Taksometru czy deklaracja zgodności pojazdu z wymogami ADR wystawiona przez producenta.

 

Jaki mandat za brak przeglądu technicznego?

Kwestia nieprzestrzegania przepisów w tym zakresie może być bolesna dla portfela. Po zmianie przepisów od 1 stycznia 2022 roku, jeżeli zostaniecie zatrzymani do kontroli, brak ważnego badania technicznego będzie skutkował karą w wysokości od 1500 zł do 5000 zł, 1 pkt karnym oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Otrzymacie również dokument uprawniający do dojechania do najbliższej stacji kontroli pojazdu w celu wykonania wymaganego badania. Taką kontrolę powinniście wówczas wykonać w przeciągu 7 dni.

Nie warto ryzykować jazdą bez ważnego badania technicznego, grozi to nie tylko mandatem, ale i poważnym zagrożeniem dla pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dzięki regularnemu wykonywaniu przeglądu technicznego, nie tylko zyskamy spokój umysłu, wiedząc, że podróżujemy bezpiecznie, ale i również unikniemy niepotrzebnych kłopotów związanych z brakiem wymaganej dokumentacji.

Sprawdź lokalizacje naszych myjni:
https://banieczka.pl/locations/

Masz pytania? Napisz do nas:
marketing@banieczka.pl

Home
Aplikacja
Znajdź myjnie
Konakt