25.10.2023 |
Nie zawsze samochód brudzi
się tak samo – 4 tipy na usuwanie zanieczyszczeń z pojazdu
W świecie miłośników czystości, samochód to nie tylko środek transportu, ale również wizytówka kierowcy. Z każdą podróżą na lakierze pojazdu rodzą się nie tylko wspomnienia, ale i różnorodne rodzaje zabrudzeń, które mogą stanowić wyzwanie dla pasjonatów blasku i lśnienia.
Samochody brudzą się niezależnie od warunków atmosferycznych czy pory roku, warto jednak pamiętać, że ze względu na powyższe czynniki wyróżniamy kilka rodzajów zanieczyszczeń. Każde z nich wymaga odpowiedniego potraktowania podczas mycia, przede wszystkim w celu zminimalizowania ryzyka naruszenia lakieru samochodu.
Poniżej wyróżniliśmy cztery podstawowe i naszym zdaniem najczęściej spotykane kategorie zabrudzeń pojazdów oraz eksperckie ProTipy na ich usunięcie.
1. Jak usunąć kurze z auta i zachować blask na dłużej?
Zanieczyszczenia eksploatacyjne: kurz, piach, mikrozanieczyszczenia
Nie ulega wątpliwości, że zanieczyszczenia eksploatacyjne zdecydowanie najczęściej psują wizerunek samochodów. Jest to zjawisko szczególnie zauważalne latem, gdy temperatura jest wysoka a wilgotność powietrza niska. Unoszące się w powietrzu mikrozanieczyszczenia przyklejają się do samochodu, tworząc nieprzyjemną dla oka powłokę z kurzu. Aby zminimalizować tego typu zjawisko, zalecamy przede wszystkim stosowanie programów Woskowania i Nabłyszczania, które skutecznie chronią lakier, nadając pojazdom niezwykły blask. Należy jednak pamiętać, aby po procesie mycia bezwzględnie osuszyć samochód ściereczką z mikrofibry, co zapobiegnie dalszemu przylepianiu się mikrozabrudzeń do wilgotnej powierzchni. Jest to krok niezwykle ważny, jeżeli chcecie skutecznie ochronić wasz pojazd przed nadmierną ilością kurzu.
2. Czy sól drogowa niszczy samochód i jak ją zneutralizować?
Sól drogowa: zimowy kompan
Sezon zimowy przynosi ze sobą obecność soli drogowej, stanowiącej potencjalne zagrożenie dla pojazdu. Długotrwały kontakt soli z karoserią samochodu, może przyczynić się do ogromnych szkód. Chlorek sodu, czyli główny składnik soli drogowej wchodzi w reakcję z metalowymi częściami i znacząco przyspiesza proces tworzenia się rdzy. Najbardziej narażone na działanie soli drogowej są przede wszystkim nadkola, progi oraz krawędzie drzwi. W przypadku soli drogowej zalecamy przede wszystkim regularność w czyszczeniu pojazdu! To właśnie ona zapewni największe bezpieczeństwo waszym samochodom. Dodatkowo pamiętajcie, że warto przed sezonem zimowym wykonać wszelkie potrzebne naprawy oraz rozważyć woskowanie lakieru, co uchroni pojazd przed uderzeniami cząsteczek piasku.
3. Czym usunąć ptasie odchody z auta?
Ptasie odchody: nieprzyjemna niespodzianka
Czy zdarzyło wam się jechać w trasę albo stać na parkingu, podczas gdy z nieba ni stąd, ni zowąd na sam środek szyby spadła niespodzianka od naszych skrzydlatych przyjaciół? To zdarzyło się każdemu! Nie ulega wątpliwości, że jest to najbardziej nielubiana przez właścicieli samochodów kategoria zanieczyszczenia, a jej sprzątanie nie należy do przyjemnych, szczególne w słoneczne dni, gdy wszystko zasycha niemal w sekundę. Ważne jest, by pozbyć się ich jak najszybciej po zauważeniu.
Ten typ zabrudzeń najlepiej potraktować mechanicznie, ponieważ często sama woda pod wysokim ciśnieniem nie wystarczy. W tym celu najlepiej użyć TurboSzczotki po jej uprzednim oczyszczeniu, przeciągając ją przez kraniec pojemnika na szczotkę oraz odczekując około 30 sekund po włączeniu programu, aby zanieczyszczenia we włosiu mogły się wypłukać. Dzięki temu znika ryzyko zarysowań lakieru bądź szyb.
4. Jak skutecznie usunąć owady z samochodu?
Pyłki i zaschnięte owady: letnie wyzwanie
Pyłki i zaschnięte owady w sezonie wiosenno–letnim to szczególne wyzwanie. Wpływają one nie tylko na wygląd samochodu, ale również mogą przyczynić się do ograniczenia widoczności drogi przez kierowcę, co ma już bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. W tym celu stworzyliśmy specjalny preparat Bansamo – preparat do usuwania owadów oraz Bansamo – preparat do czyszczenia szyb. Dzięki tym produktom można z niezwykłą skutecznością zmiękczyć owady, a następnie w procesie mycia pozbyć się ich z szyb i karoserii. Pamiętajcie jednak, że umycie samochodu po użyciu preparatu na owady jest konieczne, aby na szybie nie powstał niepożądany nalot. Po użyciu produktu wystarczy standardowo umyć samochód i osuszyć za pomocą ściereczki z mikrofibry, a pyłki i owady odejdą do lamusa 😉
Zrozumienie i świadomość różnych rodzajów zanieczyszczeń samochodu to duży krok w kierunku efektywności działań na myjni samochodowej. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić czas, ale również pieniądze tak, aby nie wydawać ich na długie i nieskuteczne praktyki.
Sprawdź lokalizacje naszych myjni:
https://banieczka.pl/locations/
Masz pytania? Napisz do nas:
marketing@banieczka.pl
Zobacz także
Rozwój sieci: Nowe lokalizacje myjni Banieczka
W związku z dynamicznym rozwojem naszej firmy oraz dążeniem do umocnienia pozycji lidera na rynku myjni samochodowych, z przyjemnością informujemy o planowanej rozbudowie sieci myjni samoobsługowych Banieczka. Naszym celem jest zapewnienie wygodnego dostępu do naszych...