23.11.2023


Podróżuj odpowiedzialnie – kiedy zmienić opony na zimowe?

 

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, wybierając opony dostosowane do warunków pogodowych. W tym roku mamy już za sobą pierwsze opady śniegu, to najwyższa pora na wymianę. Z poniższego artykułu dowiesz się również jak odpowiednio przechowywać opony letnie.

 

Zima nadchodzi, a wraz z nią zmieniające się warunki na drogach. W tym okresie jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa jest właściwe wyposażenie samochodu, dlatego niezastąpionym partnerem w zimowej podróży są opony zimowe.

 

Czym się różnią opony letnie od zimowych?

Ogumienie letnie wykonywane jest z gumy charakteryzującej się wyższą twardością, dzięki czemu dużo bardziej nadaje się do pracy w wyższych temperaturach. Natomiast ogumienie zimowe wykonane jest z gumy miękkiej zawierającej większą ilość naturalnego kauczuku, wykazującą się lepszą elastyczność w niskich temperaturach w przeciwieństwie do opon letnich, które w takich samych warunkach szybciej twardnieją.

Opony na zimowe powinno zmieniać się, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza, ponieważ tylko w takich warunkach zachowują one właściwą twardość.

 

wykres wpływu temperatury na przyczepność opon

Wykres przedstawiający wpływ temperatury na przyczepność opon*

Czy wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa od 1 listopada?

Na razie nie istnieje obowiązek wymiany opon na zimowe. Data 1 listopada jest przyjmowana przez kierowców umownie, ponieważ w Polsce nie istnieje ustawa, ani rozporządzenie, które nakazywałyby wymianę opon. W związku z tym nowy taryfikator punktów karnych nie przewiduje nałożenia kary, ani mandatu za jazdę na oponach letnich.

Choć wymiana jest zaleceniem, a nie obowiązującym prawem, powinniśmy o niej pamiętać ze względu na bezpieczeństwo własne i swoich bliskich.

 

Wpływ opon na bezpieczeństwo

Każdy intuicyjnie wie, że wraz ze spadkiem temperatur i pogarszającymi się warunkami drogowymi warto założyć opony zimowe, aby zwiększyć bezpieczeństwo. Jak jednak wygląda to w badaniach?

Badania przeprowadzone przez dr inż. Wawrzyńca Gołębiewskiego oraz dr inż. Konrada Prajwowskiego wykazały różnice długości drogi hamowania w różnych temperaturach otoczenia, przy użyciu opon zimowych i letnich na tym samym samochodzie i takiej samej prędkości pojazdu. Co ciekawe dla temperatury otoczenia -3 stopnie Celcjusza droga hamowania na suchej nawierzchni przy prędkości 90 km/h dla opony letniej wydłuża się aż o 6,5m w porównaniu do opony zimowej.

Link do artykułu znajdziesz poniżej w źródłach. Zachęcamy do lektury!

 

Odpowiednie przechowywanie nieużywanych opon

Odpowiednie przechowywanie opon letnich w okresie zimowym oraz zimowych w okresie letnim jest niezwykle ważne, aby utrzymać ich prawidłowy stan. Zarówno koła, jak i opony powinno się przechowywać w specjalnych pokrowcach. Nie zalecamy przechowywania opon w szczelnie zamkniętych, nieoddychających materiałach. Pamiętajcie, że worki foliowe służą przede wszystkim do transportu.

 

W jakiej pozycji przechowywać opony?

Kompletne koła (opony z felgami aluminiowymi lub stalowymi) można przechowywać poziomo, jedna na drugiej, ściana boczna do ściany bocznej lub powiesić na hakach. Natomiast ogumienie bez felg powinno być przechowywane w pozycji pionowej, a w celu uniknięcia odkształceń należy zmieniać jego ułożenie do kilka tygodni.

Zalecamy wyposażenie się w specjalne stojaki przeznaczone do przechowywania opon. Dlaczego warto? Cena takich stojaków zaczyna się od 80 zł, a wydatek jest tak naprawdę jednorazowy. Najważniejsze jest jednak, że dzięki stojakom można utrzymać dobry stan opon podczas przechowywania. Najlepiej taki stojak postawić w miejscu, które nie jest narażony na działanie czynników atmosferycznych, czyli w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym.

Zanim odłożymy opony na cały sezon, warto je również odpowiednio umyć i dokładnie osuszyć. Zachęcamy w tej kwestii do skorzystania z oferty naszych myjni i umycie opon ciśnieniowo. Aby dodatkowo zabezpieczyć przechowywane opony, można użyć specjalnych środków chemicznych do konserwacji. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że opony przetrwają cały sezon.

 

Czy opony można przechowywać na dworze?

Częstym błędem popełnianym przez właścicieli samochodów jest pozostawienie nieużywanych opon na dworze np. balkonie. Niestety, uniemożliwia to zapewnienie optymalnych warunków do przechowywania, ponieważ ogumienie narażone jest na działanie wilgoci czy ekstremalnie wysokich lub niskich temperatur, do których nie jest przeznaczone.

Podsumowując, zadbanie o odpowiednie ogumienie zwiększa bezpieczeństwo podróży oraz wprowadza większy komfort jazdy w zimowych warunkach. Nie powinniśmy jednak zapominać o tym, aby zadbać również o nieużywane w danym sezonie opony.

 

Sprawdź lokalizacje naszych myjni:
https://banieczka.pl/locations/

Masz pytania? Napisz do nas:
marketing@banieczka.pl

Źródła: https://yadda.icm.edu.pl/

Zabrudzenie ekspoatacyjne samochodu

Wymiana opon

Bansamo - Płyn do mycia szyb

Czyszczenie opon przed przechowywaniem

Home
Aplikacja
Znajdź myjnie
Konakt